Tanec a pohyb

tanec

Vnímat rytmus a tančit může každý, chce-li. V opravdovém tanci není nic špatně. Tělo je úžasným nástrojem, kterým se vyjadřujeme a komunikujeme. Tanec uzdravuje, "provětrá" hlavu - pečuje o tělo i duši.

Čím může být pro Vás TANEC PŘÍNOSNÝ? Kromě pohybového rozsahu a koordinace, rytmického cítění, zlepšení fyzické kondice, se zbavíte napětí a stresu. Dozvíte se informace o daném rytmu a tanci. A vedle zážitku určitě naleznete i jiná obohacení, pro vás důležitá. Pro zájemce je zde prostor pracovat na sobě hlouběji.

Tanec spojuje duši a tělo. Když dýchám, tančí se mnou celý svět. Slyšíte ty kroky?

Západoafrický tanec

tanec

AFRIKA je rozsáhlý kontinent, kde ač lidé využívají stejný princip a zdroj energie, jednotlivé regiony se tancem liší. Pro její obyvatele je tanec něčím samozřejmým a neoddělitelným od života. Veškeré dění v komunitě je provázeno slavnostmi, jejichž základními pilíři je, kromě účelu, hudba a tanec.

Každá slavnost má svůj řád a tak pro každou příležitost se hraje jiný rytmus a jiný tanec. V samotné tradici je tanec postaven většinou na několika základních pohybech, které čerpají z přirozenosti každodenního života. Současné choreografie jsou vytvářeny hudebně-tanečními soubory dané země a jsou tak rozšířenou a obohacenou verzí, která však z tradice čerpá a navazuje na ni (Les Ballet Africains, Ls Ballet du Mali).

tanec

Propojení sólisty-bubeníka a tanečníka je dynamickým a neopakovatelným momentem. Hudba a tanec funguje v neodmyslitelném spojení, navzájem se podporují. V západní Africe hrají bubeníci k tanci na djembe, basové bubny (doudounba, sangban, kencereni), zvonce, yabary ad. Grioti (nositelé tradice a historie) doprovázejí hudbu zpěvem. Sestava nástrojů se liší podle regionu.

Africký tanec je zábava a obrovská společenská událost. Přistoupíte-li k němu s úctou a respektem, rozevře se vám obrovský prostor pro hru. A pokud do něj dáte svou duši, dostanete zpět plnou náruč energie. Převrátí vás na ruby a nepustí.


Lekce afrického tance

tanec

Základem lekcí je ŽIVÁ HUDBA. Skladby z přehrávače vám nedodají energii, ani s nimi nemůžete komunikovat. To je na africkém tanci vyjímečné. Sólista hraje na djembe, udává signály pro změnu pohybu, podporuje a "okoření" taneční kroky. Základní melodii hraje druhý bubeník na tři basové bubny. Bubeníci dávají energii jen do vašeho tance. V některých hodinách zazní i další hudební nástroje.

Tančit MŮŽE KAŽDÝ, bez ohledu na věk a pohlaví; i lidé doposud netančící, protože každý si sám určuje intenzitu podle svých možností a rozpoložení. Vše je dovoleno, důležitý je pocit pohody. Tančí se na boso, s sebou si vezměte pohodlné oblečení, pití a než se rozehřejeme, ponožky a triko navíc.


tanec

Hlavní část tvoří jednoduchá choreografie. S pokročilejšími se zaměříme na detaily. Co považuji za nejdůležitější, je zpřítomnění a dech, uvolnění nejen tělesné, ale i duševní. To nám umožní mít prostor pro pochopení principů, na jejichž základech se můžete dále rozvíjet nebo je využít i v jiných stylech tance a pohybu. Společně nalezneme odvahu a jistotu k improvizaci, zkusíme posunout hranice vlastní kreativity.

Užijme si radost z pohybu a společného tance. Jsem otevřena otázkám, odpovědím a sdílení. Přiďte si oddechnout, nabrat energii a sílu do života. TĚŠÍME SE NA VÁS!(c) 2010 Marcela Sovadinová, Pavel Nowak