Marcela Sovadinová

Marcela, africký tanec (Mali)

Cestu k TANCI jsem si našla postupně. Skrze sportovní aktivity a capoeiru jsem našla moderní tanec a zakrátko Afriku, ke které mě (s úsměvem) přivedl čaj. Učím se nejen na workshopech afrického tance (učitelé Koffi Koko, Natascha Noack, Christa Flaig, Annett Hofmann, Cornelie Caiser, Mohamed Bangoura, Diaka Camara, Ellian Bangoura, Tereza Pospěchová ad.), ale i na tanečně-pohybových seminářích a kurzech taneční terapie, dílnách zaměřených na taneční techniky a principy (Mgr. Pavel Bič, Mgr. Jiří Lössl, Rena Milgröm). Nesmírným přínosem pro mne jsou zkušenosti a zážitky ze studijních stáží v západní Africe v letech 2009, 2010 2013, lekce tance i bubnování v Guinei a Mali pod vedením lektorů Les Ballet AfricainsLes  Ballet National du Mali (lektoři Mohamed Cissé, Bete Diabate, Abdulai Conde, Zee Sylla, Issa Cissoko, Tene Damba a mnoho dalších). Dlouhodobě spolupracuji se skupinou Camara, lektoruji workshopy a kurzy u nás i na Slovensku. Jsem zapojena do programu multikulturní výuky (mladezvakci.cz).

Velice si vážím a zakládám na tradici, na které můžeme stavět současnost. Důležitý je pro mne dech, prostor a jejich vzájemný vztah, který vede k přítomnosti. Stále mám spoustu otázek a ráda sdílím odpovědi. Obdivuji Butó.

VÝTVARNĚ aktivní jsem od malička, přes spoustu různých činností jsem se dostala až ke keramice v ateliéru RUK. Výtvarné nadšení jsem dále rozvíjela na Lidové konzervatoři v Ostravě, pod laskavým vedením Jany Smékalové a Pavly Andráškové v ateliéru Kresby, malby, grafiky a ateliéru Textilní tvorby a grafiky. Jako pedagog volného času jsem výtvarně vedla děti v DDM Ostrava. Spolupráci jsem také navázala se Salesiánským střediskem a Knihovnou města Ostravy, pro které jsem tvořila propagační materiály. Dlouhodobá záliba ve světě fantazie mě zavedla až k ilustrování "Pohraničí", které vydal Altar v r. 2008. Můj postoj k výtvarnému umění silně ovlivnilo studium Arteterapie na Univezitě Palackého v Olomouci (pod úžasným vedením PhDr. Petry Potměšilové, Ph.D.). Pořádám krátkodobé semináře, kde propojuji výtvarný materiál s pohybem.

Zajímá mne kultura přírodních národů, ale i pozdní umění (úžasný Franz Marc). Realizuji se mimo jiné textilní tvorbou a technikou obrazů z písku. Zálibu mám zvláště v ornamentech a geometrických vzorech, primitivních symbolech a surových znacích. Mám ráda přírodní poezii.

Marcela, Conakry (Guinea) Marcela, hra na koru (Guinea)

Pro děti mateřských a základní i středních škol pořádám vzdělávací a zábavné programy – s pohybem a tancem, s výtvarným tvořením. Připravuji další programy pro seniory.

Děkuji všem mým učitelům, průvodcům a přátelům, kteří dokázali nahlédnout do mého srdce, za podanou ruku a otevřenou náruč.


(c) 2010 Marcela Sovadinová, Pavel Nowak